From Wikipedia, the free encyclopedia
7th District Councils of Hong Kong香港第七屆區議會 Jurisdiction Hong Kong Term 1 January 2024 (2024-01-01 ) to 31 December 2027 (2027-12-31 ) Members 470
The Seventh District Councils of Hong Kong (Chinese : 香港第七屆區議會 ) is the current meeting of the local councils of the Hong Kong Special Administrative Region Government , starting from 1 January 2024 after the 2023 local elections . This is also the first meeting after the government revamped the deliberation bodies with seats elected by electoral college and appointed by the government, and the first where pro-Beijing members captured all seats after no moderates or democrats were able to enter the race.
Leadership [ edit ]
Following the government's revamp, each District Council is chaired by the District Officer from the civil service, and no longer elected amongst members.[1] [2]
District
Chairperson
Term Start
Term End
Central and Western
David Leung Chee-kay
1 January 2024
Incumbent
Wan Chai
Fanny Cheung Ngan-ling
1 January 2024
Incumbent
Eastern
Simon Chan Sheung-man
1 January 2024
Incumbent
Southern
Francis Cheng Kong-chung
1 January 2024
Incumbent
Yau Tsim Mong
Edward Yu Kin-keung
1 January 2024
Incumbent
Sham Shui Po
Paul Wong Yan-yin
1 January 2024
Incumbent
Kowloon City
Alice Choi Man-kwan
1 January 2024
Incumbent
Wong Tai Sin
Thomas Wu Kui-wah
1 January 2024
Incumbent
Kwun Tong
Denny Ho Lap-ki
1 January 2024
Incumbent
Tsuen Wan
Billy Au Ka-shing
1 January 2024
Incumbent
Tuen Mun
Michael Kwan Ke-lin
1 January 2024
Incumbent
Yuen Long
Gordon Wu Tin-yau
1 January 2024
Incumbent
North
Derek Lai Chi-kin
1 January 2024
Incumbent
Tai Po
Eunice Chan Hau-man
1 January 2024
Incumbent
Sai Kung
Kathy Ma King-fan
1 January 2024
Incumbent
Sha Tin
Frederick Yu Wai-shing
1 January 2024
Incumbent
Kwai Tsing
Huggin Tang
1 January 2024
Incumbent
Islands
Amy Yeung Wai-sum
1 January 2024
Incumbent
Appointed members [ edit ]
Constitutional Secretary Erick Tsang confirmed no defeated candidates in the election would be appointed to the District Councils, in order to defuse public's concern.[3] The government announced the list of appointed and ex officio members on 12 December, two days after the poll.[4]
Amongst the 179 appointed councillors, 49 were pro-Beijing members that had lost to democrats in 2019. A member of Path of Democracy , the pro-Beijing moderate party, was selected to enter Yuen Long District Council after the party failed to win a seat in direct elections.[5] Care Team members were also on the list of appointments.[6] With the inclusion of elected councillors and those chosen by the government-appointed District Committees, a majority of 87% were members of the District Committees, which are also responsible for nominating candidates.[7]
List of members [ edit ]
Hong Kong Island [ edit ]
Central and Western [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
A01
Central
Jan Noel Shih
DAB
1 January 2024
Incumbent
Karl Fung Kar-leung
Liberal
1 January 2024
Incumbent
A02
Western
Timothy Lau Tin-ching
DAB
1 January 2024
Incumbent
Mandy Wong Sin-man
Independent
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Yeung Hok-ming
DAB
1 January 2024
Incumbent
Iris Cheung Ka-yan
DAB
1 January 2024
Incumbent
Yeung Hoi-wing
DAB
1 January 2024
Incumbent
Sidney Lee Chi-hang
Independent
1 January 2024
Incumbent
Zhang Zong
Independent
1 January 2024
Incumbent
Law Kam-fai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chiu Wah-kuen
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wu Man-hin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Ip Yik-nam
DAB
1 January 2024
Incumbent
Ben Lui Hung-pan
FTU
1 January 2024
Incumbent
Jeremy Young Chit-on
Liberal
1 January 2024
Incumbent
Ng Yin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Qiu Songqing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Jin Ling
Independent
1 January 2024
Incumbent
Eugene Chan Kin-keung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Yip Wing-shing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wan Chai [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
B01
Wan Chai
Nicholas Muk Ka-chun
DAB
1 January 2024
Incumbent
Peggy Lee Pik-yee
Independent
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Joey Lee Man-lung
NPP
1 January 2024
Incumbent
Wind Lam Wai-man
Liberal
1 January 2024
Incumbent
Sam Ng Chak-sum
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ruby Mok
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Lam Wai-kong
FTU
1 January 2024
Incumbent
Chow Kam-wai
Liberal
1 January 2024
Incumbent
Sun Tao-hung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lau Pui-shan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Eastern [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
C01
Tai Pak
Eddie Ting Ko-ho
DAB
1 January 2024
Incumbent
Kenny Yuen Kin-chung
Liberal
1 January 2024
Incumbent
C02
Hong Wan
Annie Lee Ching-har
DAB
1 January 2024
Incumbent
Ng Ching-ching
FTU
1 January 2024
Incumbent
C03
Chai Wan
Elaine Chik Kit-ling
DAB
1 January 2024
Incumbent
Stanley Ho Ngai-kam
FTU
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Wong Chi-chung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lam Wing-shing
DAB
1 January 2024
Incumbent
Hung Chi-kit
DAB
1 January 2024
Incumbent
Kwok Wing-kin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Joseph Chan Hoi-wing
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Suk-yin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Dana Lau Shing-she
NPP
1 January 2024
Incumbent
Tsang Cheuk-yi
Liberal
1 January 2024
Incumbent
Lam Wing-cheung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lin Caiying
Independent
1 January 2024
Incumbent
Hung Chiu-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lai Nuen-san
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Lam Sum-lim
DAB
1 January 2024
Incumbent
Hung Lin-cham
DAB
1 January 2024
Incumbent
Cheng Chi-sing
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Hing-yeung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Liang Li
FTU
1 January 2024
Incumbent
Anthony Lu Xiaofeng
NPP
1 January 2024
Incumbent
Calvin Kwok Ho-king
NPP
1 January 2024
Incumbent
Kacee Ting Wong
BPA
1 January 2024
Incumbent
Zareenah Ho
Independent
1 January 2024
Incumbent
Li Lee
Independent
1 January 2024
Incumbent
Benny Chau Chi-yan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chan Hang
Independent
1 January 2024
Incumbent
Southern [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
D01
Southern District Southeast
Chan Wing-yan
FTU
1 January 2024
Incumbent
Jonathan Leung Chun
Liberal
1 January 2024
Incumbent
D02
Southern District Northwest
Cheung Wai-nam
DAB
1 January 2024
Incumbent
Sophia Lam Wing-yan
FTU
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Sunny Wong Choi-lap
DAB
1 January 2024
Incumbent
Victor Lau Ngai
DAB
1 January 2024
Incumbent
Danny Siu Wai-chung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Nicole Wong Yu-ching
NPP
1 January 2024
Incumbent
Adam Lai Ka-chi
BPA
1 January 2024
Incumbent
Howard Chao
BPA
1 January 2024
Incumbent
Lam Wing-yee
Independent
1 January 2024
Incumbent
Cheung Chin-chung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Roy Chu Lap-wai
DAB
1 January 2024
Incumbent
Li Kai-ying
DAB
1 January 2024
Incumbent
Chan Yuk-kit
DAB
1 January 2024
Incumbent
Vera Ho Yuen-wei
NPP
1 January 2024
Incumbent
Lam Yuk-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chan Man-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Pang Siu-kei
Independent
1 January 2024
Incumbent
Jun Yeung Sheung-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kowloon [ edit ]
Yau Tsim Mong [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
E01
Yau Tsim Mong South
Chris Ip Ngo-tung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Guan Weixi
Independent
1 January 2024
Incumbent
E02
Yau Tsim Mong North
Lee Ka-hin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Li Sze-man
BPA
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Benjamin Choi Siu-fung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Craig Jo Chun-wah
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Pak-kei
DAB
1 January 2024
Incumbent
Alex Poon King-wo
DAB
1 January 2024
Incumbent
Suen Chi-man
FTU
1 January 2024
Incumbent
Wong Kin-san
BPA
1 January 2024
Incumbent
Luk Tsz-fung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Michelle Tang Ming-sum
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Benny Yeung Tsz-hei
DAB
1 January 2024
Incumbent
Edmong Chung Kong-mo
DAB
1 January 2024
Incumbent
Au Chor-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Hui Tak-leung
FTU
1 January 2024
Incumbent
Chan Siu-tong
BPA
1 January 2024
Incumbent
Rowena Wong Shu-ming
BPA
1 January 2024
Incumbent
Chung Chak-fai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Aruna Gurung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Sham Shui Po [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
F01
Sham Shui Po West
Leo Ho Kwan-chau
DAB
1 January 2024
Incumbent
Wu Sze-wan
Independent
1 January 2024
Incumbent
F02
Sham Shui Po East
Raymond Lam Wai-man
DAB
1 January 2024
Incumbent
Chan Kwok-wai
BPA
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Wu Wanqiu
DAB
1 January 2024
Incumbent
Cheung Tak-wai
DAB
1 January 2024
Incumbent
Chan Lung-kit
DAB
1 January 2024
Incumbent
Jeffrey Pong Chiu-fai
BPA
1 January 2024
Incumbent
Chen Lihong
FLU
1 January 2024
Incumbent
Leung Ping-kin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chum Pik-wa
Independent
1 January 2024
Incumbent
Hanson Wong Chun-hung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Samuel Chan Wai-ming
DAB
1 January 2024
Incumbent
Wong Chung-leung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Nicole Lau Pui-yuk
DAB
1 January 2024
Incumbent
Aaron Lam Ka-fai
BPA
1 January 2024
Incumbent
Lee Wing-man
FLU
1 January 2024
Incumbent
Kwok Yin-lai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chung Ching-may
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lo Chi-chiu
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kowloon City [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
G01
Kowloon City North
Lam Pok
Independent
1 January 2024
Incumbent
Yeung Chun-yu
DAB
1 January 2024
Incumbent
G02
Kowloon City South
Lee Chiu-yiu
BPA
1 January 2024
Incumbent
Ng Po-keung
DAB
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Chan Chi-wah
DAB
1 January 2024
Incumbent
Ng Po-keung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Leung Yuen-ting
BPA
1 January 2024
Incumbent
Fung Mo-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Rita Lau Yuen-yin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wong Cho
Independent
1 January 2024
Incumbent
Cheung King-fan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ting Kin-wah
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Lam Tak-shing
DAB
1 January 2024
Incumbent
Poon Kwok-wah
DAB
1 January 2024
Incumbent
Felix Wong Man-kwong
FTU
1 January 2024
Incumbent
Steven Cho Wui-hung
BPA
1 January 2024
Incumbent
He Huahan
BPA
1 January 2024
Incumbent
Rizwan Ullah
Independent
1 January 2024
Incumbent
Vivian Wong Man-lei
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lai Yin-chung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wong Tai Sin [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
H01
Wong Tai Sin East
Mabel Tam Mei-po
FTU
1 January 2024
Incumbent
Kyle Yuet Ngai-keung
DAB
1 January 2024
Incumbent
H02
Wong Tai Sin West
Poon Cheuk-bun
DAB
1 January 2024
Incumbent
Leo Yeung Nok-hin
Independent
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Yuen Kwok-keung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Joe Lai Wing-ho
DAB
1 January 2024
Incumbent
Mok Kin-wing
FTU
1 January 2024
Incumbent
Leonard Chan Ying
Independent
1 January 2024
Incumbent
Fung Kin-lok
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lui Kai-lin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lee Tung-kwong
Independent
1 January 2024
Incumbent
Andie Chan Wai-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Leung Tang-fung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Anthony Yau Yiu-shing
FTU
1 January 2024
Incumbent
Janus Lau Yuen-yee
FLU
1 January 2024
Incumbent
Dennis Li
Independent
1 January 2024
Incumbent
Deannie Yew Yat-wa
Independent
1 January 2024
Incumbent
Edmond Hung Chor-ying
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tang Man-wai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Godfrey Ngai Shi-shing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kwun Tong [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
J01
Kwun Tong Southeast
Pang Chi-sang
FPHE
1 January 2024
Incumbent
Kan Ming-tung
FTU
1 January 2024
Incumbent
J02
Kwun Tong Central
Wilson Or Chong-shing
DAB
1 January 2024
Incumbent
Marco Ma Yat-chiu
New Forum
1 January 2024
Incumbent
J03
Kwun Tong North
Cheung Pui-kong
DAB
1 January 2024
Incumbent
Fu Pik-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
J04
Kwun Tong West
Tam Siu-cheuk
DAB
1 January 2024
Incumbent
Tony Lee Ka-hang
FTU
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Cheung Yiu-pan
DAB
1 January 2024
Incumbent
Derek Tsang Wing-fai
DAB
1 January 2024
Incumbent
April Feng Yunsi
DAB
1 January 2024
Incumbent
Au Yeung Kwan-nok
DAB
1 January 2024
Incumbent
Ching Hoi-yan
FTU
1 January 2024
Incumbent
Wong Kai-san
FTU
1 January 2024
Incumbent
Cheng Keung-fung
FPHE
1 January 2024
Incumbent
Ng Ting-fung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Sophia Lee Shuk-woon
Independent
1 January 2024
Incumbent
Yu Ka-ming
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lam Fung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kam Kin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Fong Yat-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Boe Zhan Bao-yu
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tang Wing-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kwan Kin-wing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Hung Kam-in
DAB
1 January 2024
Incumbent
Hsu Yau-wai
DAB
1 January 2024
Incumbent
Jack Cheung Ki-tang
DAB
1 January 2024
Incumbent
Juliana Yu
DAB
1 January 2024
Incumbent
Alan Yu Siu-lung
FTU /DAB
1 January 2024
Incumbent
Lui Tung-hai
FPHE
1 January 2024
Incumbent
Ng Si-wah
Independent
1 January 2024
Incumbent
Yu Man
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lam Wai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Renee Leung Sze-wan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lin Ho-man
Independent
1 January 2024
Incumbent
Jimmy Chan Yiu-hung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Jackson Wong Chun-ping
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lau Kar-wah
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chu Lok-wai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lai Wing-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
New Territories [ edit ]
Tsuen Wan [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
K01
Tsuen Wan Northwest
Kot Siu-yuen
FTU
1 January 2024
Incumbent
Matthew Wong Kai-chun
DAB
1 January 2024
Incumbent
K02
Tsuen Wan Southeast
Ng Chun-yu
DAB
1 January 2024
Incumbent
Sam Fung Cheuk-sam
FPHE
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Tsang Tai
DAB
1 January 2024
Incumbent
Jones Chan Chun-chung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Marco Chow Sum-ming
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Chung-kong
DAB
1 January 2024
Incumbent
Marcus Mok Yuen-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wyran Cheng Chit-pun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chu Tak-wing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lam Yuen-pun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Koo Yeung-pong
DAB
1 January 2024
Incumbent
Marcella Cheung Man-ka
NPP
1 January 2024
Incumbent
Luparker Wong Shuk-fan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Raymond Leung Cheong-ming
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chan Shun-shun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chan Hiu-chun
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wah Mei-ling
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wong Wai-kit
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ex Officio
Ma Wan Rural Committee Chairman
Chan Sung-ip
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tsuen Wan Rural Committee Chairman
Yau Kam-ping
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tuen Mun [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
L01
Tuen Mun East
Ken Fung Pui-yin
FTU
1 January 2024
Incumbent
Terry Yip Man-pan
DAB
1 January 2024
Incumbent
L02
Tuen Mun West
Chung Kin-fung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Simon Tsui Fang
FTU
1 January 2024
Incumbent
L03
Tuen Mun North
Apple Lai Ka-man
DAB /NTAS
1 January 2024
Incumbent
So Ka-man
NPP
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Tsang Hin-hong
DAB
1 January 2024
Incumbent
Ching Chi-hung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Chan Tsim-heng
DAB
1 January 2024
Incumbent
Johnny Ip Chun-yuen
DAB
1 January 2024
Incumbent
Jason Tsoi Shing-hin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Leo Chan Manwell
FTU
1 January 2024
Incumbent
Kam Man-fung
NPP
1 January 2024
Incumbent
Victor Kwong Man-tik
NPP
1 January 2024
Incumbent
Stephen Chui King-hang
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tse Yuk-ling
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lam Tik-fai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Li Chiu-hung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Benton Ho Jun-hang
Independent
1 January 2024
Incumbent
Rex Mo Shing-fung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Tony Chan Yau-hoi
FTU
1 January 2024
Incumbent
Fung Yuk-fung
FTU
1 January 2024
Incumbent
Chan Mang-yi
Independent
1 January 2024
Incumbent
Mac Chan Ho-ting
Independent
1 January 2024
Incumbent
Jeff Chan Kwai-wao
Independent
1 January 2024
Incumbent
Pamela Mak Mei-yee
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kurt Tsang Hing-chung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wan Tin-chong
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kenneth Yip Kat-kong
Independent
1 January 2024
Incumbent
Andy Cheng Yin-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Steve Tse Wing-hang
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ex Officio
Tuen Mun Rural Committee Chairman
Kenneth Lau Ip-keung
BPA
1 January 2024
Incumbent
Yuen Long [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
M01
Yuen Long Town Centre
Riben Li Kai-lap
DAB
1 January 2024
Incumbent
Sei Chun-hing
Independent
1 January 2024
Incumbent
M02
Yuen Long Rural East
Leung Min-kin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chui Kwan-siu
DAB
1 January 2024
Incumbent
M03
Tin Shui Wai South and Ping Ha
Terry So Yuen
DAB
1 January 2024
Incumbent
Yankie Chan Kin-yang
Independent
1 January 2024
Incumbent
M04
Tin Shui Wai North
Yiu Kwok-wai
FTU
1 January 2024
Incumbent
Fennie Lai Yuet-kwan
DAB
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Tom Tong Tak-chun
DAB
1 January 2024
Incumbent
Leung Yip-pang
DAB
1 January 2024
Incumbent
Ma Shuk-yin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lam Wai-ming
DAB
1 January 2024
Incumbent
Calvin Sze To Chun-hin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Kwai-yung
FTU
1 January 2024
Incumbent
Lam Wai-ming
Independent
1 January 2024
Incumbent
Amy Yuen Man-yee
Independent
1 January 2024
Incumbent
Man Yick-yeung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lam Chung-yin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wong Shiu-chung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ricky Tsui Wai-ngoi
Independent
1 January 2024
Incumbent
Wong Yuen-tai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lucy Ho Hiu-man
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ronnie Tang Yung-yiu
Independent
1 January 2024
Incumbent
Li Ching-yee
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Yu Chung-leung
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lui Kin
DAB
1 January 2024
Incumbent
Weelie Wong Wai-ling
DAB
1 January 2024
Incumbent
Wong Hiu-shan
FTU
1 January 2024
Incumbent
Chong Kin-shing
BPA
1 January 2024
Incumbent
Allan Wong Wing-ho
PoD
1 January 2024
Incumbent
Wilson Shum Ho-kit
Independent
1 January 2024
Incumbent
Donald Man Ka-ho
Independent
1 January 2024
Incumbent
Desmond Wong Wai-leung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lam Tim-fook
Independent
1 January 2024
Incumbent
Cheung Wai-sum
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chan Ka-fai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Daniel Cham Ka-hung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Frankie Fung Chun-wing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Chiu Sau-han
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tam Tak-hoi
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ex officio
Shap Pat Heung Rural Committee Chairman
Ching Chan-ming
Independent
1 January 2024
Incumbent
San Tin Rural Committee Chairman
Man Luk-shing
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ha Tsuen Rural Committee Chairman
Tang Sin-hang
Independent
1 January 2024
Incumbent
Kam Tin Rural Committee Chairman
Tang Ho-lin
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ping Shan Rural Committee Chairman
Tang Che-keung
Independent
1 January 2024
Incumbent
Pat Heung Rural Committee Chairman
Alan Kwok Wing-cheong
Independent
1 January 2024
Incumbent
Capacity
Code
Constituency
Name
Term
Political affiliation
Notes
Elected
N01
Wu Tip Shan
Yiu Ming
1 January 2024
Incumbent
DAB
Sung Ping-ping
1 January 2024
Incumbent
Independent
N02
Robin's Nest
Ko Wai-kei
1 January 2024
Incumbent
DAB
Ken Tsang King-chung
1 January 2024
Incumbent
FTU
District Committees
Lau Chun-hoi
1 January 2024
Incumbent
DAB
Sherwood Ng Yiu-cho
1 January 2024
Incumbent
DAB
Ray Hau Hon-shek
1 January 2024
Incumbent
DAB
Wu King-pang
1 January 2024
Incumbent
DAB
Phillip Tsang Hing-lung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Pun Hau-man
1 January 2024
Incumbent
DAB
Windy Or Sin-yi
1 January 2024
Incumbent
DAB
Warwick Wan Wo-tat
1 January 2024
Incumbent
Independent
Appointed
Chu Ho-yin
1 January 2024
Incumbent
DAB
Wan Wo-fai
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lai Sum
1 January 2024
Incumbent
DAB
Zinnie Chow Tin-yi
1 January 2024
Incumbent
BPA
Chu Wai-lam
1 January 2024
Incumbent
FEW
Tommy Hung Chi-fu
1 January 2024
Incumbent
Independent
Henry Liu Yu-hin
1 January 2024
Incumbent
Independent
Tam Chun-kwok
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ex officio
Ta Kwu Ling Rural Committee Chairman
Chan Yuet-ming
1 January 2024
Incumbent
Independent
Sheung Shui Rural Committee Chairman
Hau Chi-keung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Sha Tau Kok Rural Committee Chairman
Lee Koon-hung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Fanling Rural Committee Chairman
Li Kwok-fung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Capacity
Code
Constituency
Name
Term
Political affiliation
Notes
Elected
P01
Tai Po South
Peggy Wong Pik-kiu
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lo Hiu-fung
1 January 2024
Incumbent
BPA
P02
Tai Po North
Wu Cheuk-him
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lok Siu-luen
1 January 2024
Incumbent
Independent
District Committees
Lee Man-kit
1 January 2024
Incumbent
DAB
Barry Mui Siu-fung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Wong Wai-tung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Kitty Chan Kin-kwan
1 January 2024
Incumbent
NPP
Rex Li Wah-kwong
1 January 2024
Incumbent
BPA
Gary Mak Shing-ho
1 January 2024
Incumbent
Independent
Chan Siu-kuen
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ken Yu Chi-wing
1 January 2024
Incumbent
Independent
Appointed
Chan Pok-chi
1 January 2024
Incumbent
DAB
Chan Yung-wa
1 January 2024
Incumbent
FTU
Chan Cho-leung
1 January 2024
Incumbent
BPA
Jeanne Lee Sai-yin
1 January 2024
Incumbent
Independent
Lee Hon-cheung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Mui Ching-hung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Chan Tsz-kin
1 January 2024
Incumbent
Independent
Johnny Wan Koon-kau
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ex Officio
Tai Po Rural Committee Chairman
Lam Yick-kuen
1 January 2024
Incumbent
Independent
Sai Kung North Rural Committee Chairman
Li Yiu-ban
1 January 2024
Incumbent
Independent
Sai Kung [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Term
Political affiliation
Notes
Elected
Q01
Sai Kung and Hang Hau
Christine Fong Kwok-shan
1 January 2024
Incumbent
PP
Yau Ho-lun
1 January 2024
Incumbent
DAB
Q02
Tseung Kwan O South
Amber Sze Pan-pan
1 January 2024
Incumbent
DAB
James Wong Yuen-ho
1 January 2024
Incumbent
FTU
Q03
Tseung Kwan O North
Edwin Wan Kai-ming
1 January 2024
Incumbent
DAB
Victor Chan Chi-ho
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
District Committees
Philip Li Ka-leung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Kan Tung-tung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Chau Ka-lok
1 January 2024
Incumbent
DAB
Cheng Yu-hei
1 January 2024
Incumbent
FTU
Ken Chan Kin-chun
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Tam Chuk-kwan
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Chan Kwong-fai
1 January 2024
Incumbent
TKODFG
Chapman Chan Kai-wai
1 January 2024
Incumbent
Independent
Li Tin-chi
1 January 2024
Incumbent
Independent
Chris Cheung Mei-hung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Cheung Chin-pang
1 January 2024
Incumbent
Independent
Tsang Kwok-ka
1 January 2024
Incumbent
Independent
Appointed
Ki Lai-mei
1 January 2024
Incumbent
DAB
Chong Yuen-tung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Angel Chong Nga-ting
1 January 2024
Incumbent
DAB
Chan Kuen-kwan
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lam Chun-ka
1 January 2024
Incumbent
Liberal
Wong Wang-to
1 January 2024
Incumbent
FTU
Wang Wen
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ellen Li Ka-yan
1 January 2024
Incumbent
Independent
Kelvin Yau Siu-hung
1 January 2024
Incumbent
Independent
Natasha Yu
1 January 2024
Incumbent
Independent
Wu Suet-ling
1 January 2024
Incumbent
Independent
Cheung Man-tim
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ex Officio
Hang Hau Rural Committee Chairman
Lau Kai-hong
1 January 2024
Incumbent
Independent
Sai Kung Rural Committee Chairman
Wong Shui-sang
1 January 2024
Incumbent
Independent
Sha Tin [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Term
Political affiliation
Notes
Elected
R01
Sha Tin West
Chan Tan-tan
1 January 2024
Incumbent
DAB
Calvin Tang Siu-fung
1 January 2024
Incumbent
Independent
R02
Sha Tin East
Yiu Ka-chun
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Chu Wun-chiu
1 January 2024
Incumbent
DAB
R03
Sha Tin South
Eddie Lam Yu-shing
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Koo Wai-ping
1 January 2024
Incumbent
FTU
R04
Sha Tin North
Choi Wai-shing
1 January 2024
Incumbent
DAB
Anna Law Yi-lam
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
District Committees
Maisy Kung Mei-chi
1 January 2024
Incumbent
DAB
Ronald Yeung Ying-hon
1 January 2024
Incumbent
DAB
Ng Kai-tai
1 January 2024
Incumbent
DAB
Mok Hei-man
1 January 2024
Incumbent
DAB
Janet Lee Ching-yee
1 January 2024
Incumbent
FTU
Leung Ka-wai
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Cheung Pak-yuen
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Ha Kim-kwan
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Celine Lam Yuk-wa
1 January 2024
Incumbent
Independent
Maverick Leung Chun-pong
1 January 2024
Incumbent
Independent
Chan Hiu-ying
1 January 2024
Incumbent
Independent
Karen Law Yuen-pui
1 January 2024
Incumbent
Independent
Guo Xuantong
1 January 2024
Incumbent
Independent
Jeff Lau Tak-wing
1 January 2024
Incumbent
Independent
Lam Siu-man
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ada Lo Tai-suen
1 January 2024
Incumbent
Independent
Appointed
Kelly Tung King-lei
1 January 2024
Incumbent
DAB
Roy Lam Kwong-kwan
1 January 2024
Incumbent
DAB
Chan Sin-ming
1 January 2024
Incumbent
FTU
Vincent Wong Wai-shin
1 January 2024
Incumbent
NPP
Leung Ka-fai
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Chan Man-kuen
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Michael Liu Tsz-chung
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Pun Kwok-shan
1 January 2024
Incumbent
NPP /CF
Nancy Lam Chung-yan
1 January 2024
Incumbent
Civil Force
Michael Wong Yue-hon
1 January 2024
Incumbent
Civil Force
Paul Au Chi-on
1 January 2024
Incumbent
Independent
Wong King
1 January 2024
Incumbent
Independent
Wong Po-yee
1 January 2024
Incumbent
Independent
Tsoi Ming-yang
1 January 2024
Incumbent
Independent
Deng Kairong
1 January 2024
Incumbent
Independent
Cheng Ka-ho
1 January 2024
Incumbent
Independent
Scarlett Pong Oi-lan
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ex Officio
Sha Tin Rural Committee Chairman
Mok Kam-kwai
1 January 2024
Incumbent
BPA
Kwai Tsing [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Term
Political affiliation
Notes
Elected
S01
Tsing Yi
Lo Yuen-ting
1 January 2024
Incumbent
DAB
Pang Yap-ming
1 January 2024
Incumbent
FTU
S02
Kwai Tsing East
Jody Kwok Fu-yung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Chau Kit-ying
1 January 2024
Incumbent
FTU
S03
Kwai Tsing West
Chan On-ni
1 January 2024
Incumbent
FTU
Wong Chun-yeung
1 January 2024
Incumbent
DAB
District Committees
Ng Kin-wah
1 January 2024
Incumbent
DAB
Tang Lai-ling
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lam Ying-wai
1 January 2024
Incumbent
DAB
Yuen Yun-hung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Wong Shuk-man
1 January 2024
Incumbent
DAB
Benny Ng Yam-fung
1 January 2024
Incumbent
DAB
Ng Chi-wah
1 January 2024
Incumbent
DAB
Wong Siu-kwan
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lee Wai-lok
1 January 2024
Incumbent
FTU
Ariel Mok Yee-ki
1 January 2024
Incumbent
BPA
James Lau Hing-wah
1 January 2024
Incumbent
Independent
Guo Huimin
1 January 2024
Incumbent
Independent
Appointed
Chu Lai-ling
1 January 2024
Incumbent
DAB
Leung Kar-ming
1 January 2024
Incumbent
DAB
Poon Chi-sing
1 January 2024
Incumbent
DAB
Lau Mei-lo
1 January 2024
Incumbent
FTU
Au Chi-fai
1 January 2024
Incumbent
FTU
So Pak-tsan
1 January 2024
Incumbent
FTU
Wang Chung-wing
1 January 2024
Incumbent
Independent
Chow Kim-ho
1 January 2024
Incumbent
Independent
Lam Chui-ling
1 January 2024
Incumbent
Independent
Jonathan Tsui Hui-kit
1 January 2024
Incumbent
Independent
Chan Oi-yi
1 January 2024
Incumbent
Independent
Yip Cheung-chun
1 January 2024
Incumbent
Independent
Cheng Lam
1 January 2024
Incumbent
Independent
Ex Officio
Tsing Yi Rural Committee Chairman
Chan Chi-wing
1 January 2024
Incumbent
Independent
Islands [ edit ]
Capacity
Code
Constituency
Name
Political affiliation
Term
Notes
Elected
T01
Islands
Yip Pui-kei
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Chin-pang
FTU
1 January 2024
Incumbent
District Committees
Mealoha Kwok Wai-man
DAB
1 January 2024
Incumbent
Lau Shun-ting
DAB
1 January 2024
Incumbent
Luo Chenghuan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Jonathan Chow Yuen-kuk
Independent
1 January 2024
Incumbent
Appointed
Randy Yu Hon-kwan
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ng Choi-wah
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lau Shun-ting
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lau Shuk-han
Independent
1 January 2024
Incumbent
Ex Officio
Peng Chau Rural Committee Chairman
Wong Hon-kuen
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lamma North Rural Committee Chairman
Chan Lin-wai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tung Chung Rural Committee Chairman
Wong Chau-ping
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lamma South Rural Committee Chairman
Chow Yuk-tong
Independent
1 January 2024
Incumbent
Tai O Rural Committee Chairman
Ho Siu-kei
Independent
1 January 2024
Incumbent
Lantau South Rural Committee Chairman
Ho Chun-fai
Independent
1 January 2024
Incumbent
Mui Wo Rural Committee Chairman
Wong Man-hon
Independent
1 January 2024
Incumbent
Cheung Chau Rural Committee Chairman
Yung Chi-ming
Independent
1 January 2024
Incumbent
See also [ edit ]
References [ edit ]